Tetra & Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim İşbirliği

1. si 17.10.2018, 2.'si 13.11.2018 tarihlerinde olmak üzere, Tetra A.Ş. olarak “ Hava Kalitesinin Değerlendirilmesi ve İyileştirilmesi” konularında Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çevre Sağlığı Programı, 2018-2019 yılı Güz döneminde okutulacak “Çevre Sağlığı Uygulamaları 1” dersi kapsamında, Ege Temiz Hava Merkezi Müdürlüğüne bağlı Aydın Hava Kalitesi İzleme İstasyonunda üniversite öğrencilerine bakım, onarım ve kalibrasyon işleri hakkında  eğitim ve bilgilendirme çalışması yapılmıştır.  

 

Uygulamalı eğitim ve bilgilendirme kapsamında, Tetra A.Ş. adına HKİ Ege Bölge Sorumlusu Giray İRKİN, Ege Temiz Hava Merkezi Müdürü Baytekin BÜLBÜL, Çevre Yük. Müh. Gülşah ÜNAL, Kimya Yük. Müh. Pınar GİRGİN ve Elk. Tek. Sinan SAVAŞ tarafından Hava Kalitesi İzleme Kabini’nde bulunan cihazların tanıtımı, ölçüm teknikleri, ölçülen parametreler ( SO2, PM10, O3, NOX, CO ) ve çevre ve insan sağlığına etkileri hakkında bilgi verilmiştir.

 

Hava kalitesinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi konularında  düzenlenen eğitim Aydın Mehmet Akif ERSOY İlköğretim Okulu bahçesinde bulunan Aydın  Hava Kalitesi İzleme İstasyonunda uygulamalı olarak verilmiştir. Eğitime Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi , Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulundan Öğ. Gör. Hayriye Nurcan EK ve Çevre sağlığı programı öğrencileri katılım göstermişlerdir.

 

Bir sonraki ayağı 25 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Ege Temiz Hava Merkezi Müdürü Baytekin BÜLBÜL “Hava Kalitesinin Değerlendirilmesi ve İyileştirilmesi” konularında gerçekleştirilen eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının 2019 yılında da aşamalı olarak devam edeceğini belirtmiştir.